Ilyen lett volna, ha Superman Sztálin oldalán száll harcba
Amikor már azt hittük, hogy elolvastuk 2024 legjobb képregényeit, akkor akadt a kezünkbe a Vörös hős, ami könnyedén maga mögé utasítja a legtöbb tavalyi kötetet.
Vajon a legnagyobb ellenségek együtt tudnak dolgozni, ha a szeretteik életéről és egy minden korábbinál nagyobb krízisről van szó? Az újító Halálos duó erről szól.
Nyitókép: Batman / Joker: Halálos duó
Drakula és Van Helsing; Superman és Lex Luthor – vagy akár Isten és sátán. Olyan ellentétek, melyek a tűz és a víz mintájára alakultak ki, együttműködésre pedig nem sok esélyt nyújtanak. Ilyen valahol Batman és Joker kapcsolata is, elvégre az életet kincsként védelmező álarcos hős és számtalan ember halálát okozó őrült alapvetően másképp értelmezi a létezés fogalmát. A 2024 végén a Fumaxnál megjelent Halálos Duó azonban egy olyan történetet tartalmaz, ami a Vörös hőshöz hasonlóan gond nélkül lehet az év egyik legjobb képregénye. Kicsit később vissza is térünk rá.
Ezt is ajánljuk a témában
Amikor már azt hittük, hogy elolvastuk 2024 legjobb képregényeit, akkor akadt a kezünkbe a Vörös hős, ami könnyedén maga mögé utasítja a legtöbb tavalyi kötetet.
A Fumax soha nem idegenkedett a mangák kiadásától, az utóbbi években ráadásul többször is megmutatta a kiadó, hogy ázsiában miképp képzelik el a Marvel és a DC szuperhőseit. A Batman: Az igazság ostora első kötete így a szabályok szerint, puhafedeles, fekete-fehér, hátulról előre, jobbról balra olvasandó formában mutatja be egy alternatív Batman kalandjait, akinek egyre több gonosztevővel gyűlik meg a baja, miközben egy újabb maszkos igazságtevő, Joker siet a segítségére.
Eiichi Shimizu és Tomohiro Shimoguchi képregénye az elején számomra kicsit fárasztó volt, ugye eleve rá kell hangolódni a japán stílusra, de a végére kezd izgalmassá válni. Emiatt érdekel, hogyan alakul tovább a történet, noha a Batman-manga így sem lesz a kedvencem. A műfaj kedvelői ettől függetlenül nem fognak csalódni.
Ezt is ajánljuk a témában
Toto meg a Marvelnél ugatja az egereket, miközben Óz bármit bekamuzik, hogy megtartsa hatalmát, és bár a macskákat is szeretjük, Alita hazai megjelenése a nagyobb durranás.
2024 végére több Batman-kötet is napvilágot látott a kiadónál, így A Fehér Lovag és A Fehér Lovag átka folytatásának számító történet is. Ebben Joker már halott, Batman a korábbi tettei miatt börtönben ül, Gotham azonban ugyanúgy nem nyugodhat, hiába kezd egyre inkább egy rendőrállamra hasonlítani. Nem nagy meglepetés, de Batman végül csak kitör a fegyházból, hogy helyreállítsa a békét, sőt segítsége is akad néhány fiatal hős képében. Sőt, mintha a fejében a halottnak hitt Joker is a segítségére sietne.
De biztos, hogy Joker csak a fejében létezik? Ha pedig igen, valóban jót akar, ahogy a jó útra tért Harley is? Itt pedig már felfedezhető a cikk koncepciója, hiszen ebben az esetben is a hős és az antagonista közötti speciális viszony formálódik át. Ráadásul, pont ahogy a két – kimondottan ajánlott – előzmény, úgy A Fehér Lovag öröksége is nagyon erős kötet, igényes, keményfedeles kivitelben. Az ok pedig, hogy nem áradozom róla jobban, a tény, hogy év végére a Halálos duó is megjelent – és hogy a rajzstílus néhol talán túlságosan modern gyeremesés.
Ezt is ajánljuk a témában
A semmiből jött a GABO Kiadó új kötete, a Joker, de az garantált, hogy jó néhány rajongó szívét elragadja ez a képregény.
Batman új ellenféllel találkozik Gotham sötét utcáin, és bár először azt hiszi, Joker munkálkodik megint, kiderül, hogy egy genetikai mutáció áll a háttérben, amely bármilyen életforma felépítését képes megváltoztatni, ezzel valamiféle szörnyeteget teremtve. És hogy a köpenyes hős kire számíthat? Ezúttal pont ellenfelére, Jokerre, hiszen a közös ellenfél elrabolta Harley Quinnt, Joker pedig bármire hajlandó azért, hogy visszakapja. Közben nemcsak szörnyek szaporodnak Gothamban, de a levágott fejek is.
A páratlan párosnak vajon sikerül megoldania ezt a rémes és rémesen furfangos rejtélyt?
A hétrészes Batman & the Joker: The Deadly Duo sorozat kimondottan egyedi, látványa és története terén is kimagaslik az átlagból. Marc Silvestri története egyfelől kifejezetten izgalmas, és úgy ereszti össze a két ősellenséget, hogy azok nem felebaráti szeretetből és önzetlenül állnak a másik mellé, hanem jó okkal, közben megőrizve identitásukat. Ebből adódóan nem ritka, hogy valamiféle összetűzésbe keverednek, a közös cél és krízis azonban így is kihozza a párosból a legjobbat.
Mert a közös ellenfél kifejezetten sötét korszak és a megszokottnál is nagyobb kihívás elé állítja Gotham közismert karaktereit.
Ezt is ajánljuk a témában
2024 a legtöbb szórakoztató ágazatban és műfajban nem volt egy gyenge év, így könnyedén lehet kedvenceket választani. A Troubadour év végére kiadott 1984 képregénye azonban megkavarja a rangsort.
A remek történet és a csavarok mellett Silvestri ráadásul a látvány terén is igen magasra teszi a lécet. Nyoma sincs a tini műsoros arcoknak, a túltolt színeknek – sőt a teljes látványvilág illeszkedik a meglehetősen komor és nyomasztó sztorihoz. Ha pedig mindez nem lenne elég, akkor a normál kiadás mellett a Fumax Limitált változata volt az igazán igényes, kihagyhatatlan ajánlat: ez a védőborító mellett szalagkönyvjelzőt és 48 oldalnyi extra tartalmat (vázlatok, borítógaléria stb.) is tartalmaz, korlátozott példányszámban. Mint mindig, ezúttal is érdemes volt előre figyelni a megjelenő változatokat.
A két halálos ellenség együtt dolgozva küzd meg egy újfajta veszedelemmel
A három kötet után azért újra felmerül az emberben a már számtalanszor feltett kérdés: Batman és Joker létezhetne egymás nélkül? Ez nem tipikusan a jin és a jang esete, mikor a kettő összeér és együtt formáz teljes egészt? Lehet, hogy hiába az örökös küzdelem, de egyik sem létezne a másik nélkül. Akkor pedig mi lenne velünk, képregény-olvasókkal?